Najbardziej kompleksowa reforma unijnych ceł od dziesięcioleci!
Najbardziej kompleksowa reforma unijnych ceł od dziesięcioleci!
Najbardziej kompleksowa reforma unijnych ceł od dziesięcioleci będzie miała „ogromne konsekwencje” dla handlowców.
Komisja Europejska (KE) zaproponowała coś, co nazwała „najbardziej ambitną i wszechstronną reformą unii celnej UE od czasu jej ustanowienia w 1968 r.”.
Obejmuje to plan wprowadzenia nowego organu celnego UE, który będzie nadzorował unijne centrum danych celnych – jeden system dla całego bloku, który zastąpi istniejącą infrastrukturę celną w 27 państwach członkowskich UE.
Zdaniem komisarza ds. gospodarki Paolo Gentiloni, który 17 maja przedstawił propozycje, kraje UE mogłyby zaoszczędzić na kosztach operacyjnych do 2 mld euro rocznie, donosi Euractiv.
Wielki moment dla handlu!
Dyrektor ds. projektów strategicznych i rozwoju międzynarodowego Instytutu Eksportu i Handlu Międzynarodowego (IOE&IT), Kevin Shakespeare, powiedział, że może to być ważny moment dla każdej firmy prowadzącej handel z UE lub w jej obrębie.
„Te reformy mogą mieć ogromne konsekwencje dla handlowców, a to ogłoszenie jest przełomowym momentem w cyfryzacji handlu. Z pewnością wpłynie to na sposób, w jaki przedsiębiorstwa prowadzą handel z UE iw jej obrębie”.
„Propozycje KE mogą zaoszczędzić znaczne koszty i obciążenia administracyjne dla przedsiębiorstw, zmniejszając tym samym koszty dla konsumentów”.
„IOE&IT będzie uważnie śledzić rozwój tych propozycji, informując członków i szerszą społeczność traderów o ich implikacjach za pośrednictwem naszych biuletynów, seminariów internetowych i szkoleń”.
Wpływ handlu e-commerce
Reformy będą miały również znaczący wpływ na sektor e-commerce.
Bloomberg informuje, że zgodnie z planami platformy, w tym Amazon i Alibaba, będą musiały zapewnić naliczanie ceł i podatku VAT w punkcie zakupu na swoich platformach. Oznacza to, że konsumenci „nie będą już musieli stawiać czoła ukrytym opłatom ani nieoczekiwanym formalnościom, gdy paczka dotrze”.
Poinformowano, że nowe centrum danych zostanie otwarte dla przesyłek handlu elektronicznego w 2028 r., a inni importerzy będą mogli zacząć z niego korzystać na zasadzie dobrowolności w 2032 r.
Odpowiedź na rosnący handel
KE stwierdziła, że reformy są odpowiedzią na „obecną presję, pod jaką działają unijne służby celne”, powołując się na znaczny wzrost wolumenu handlu, zwłaszcza w handlu elektronicznym, a także wzrost liczby kontroli, które muszą być nakładane na granicach związku.
KE powołuje się także na „zmieniające się realia geopolityczne i kryzysy”.
Według prawników Baker McKenzie, piszących na stronie analizy prawnej Lexology, propozycje mają na celu:
„Zwiększyć dochody z ceł, unikać nielegalnych i niezgodnych z przepisami produktów, dostosować obecne ramy celne do obecnego krajobrazu handlu elektronicznego [i] ujednolicić wdrażanie operacyjne ceł w różnych państwach członkowskich UE”.
Pojedynczy punkt wejścia
Zdaniem Szekspira plany KE mogły doprowadzić także do:
- Utworzenie jednego „punktu kompleksowej obsługi celnej” dla handlowców w celu dostarczania informacji celnych i handlowych do unii celnej UE
- Nowy program „Zaufaj i sprawdź” dotyczący dopuszczania towarów do swobodnego obrotu
- Większe wykorzystanie sztucznej inteligencji i danych do monitorowania poziomów ryzyka przesyłek, co umożliwia UE przyjęcie podejścia „opartego na ryzyku” do kontroli